Elektromos autók az új autók között
Téma: Közlekedés
Dániában az új autók 67,8%-a volt tisztán elektromos, Horvátországban 1,9%-a.
2025-ben az EU-ban az először nyilvántartásba vett személyautók 17,3%-a volt tisztán elektromos. A külföldről behozott használt autók nem számítanak bele.
- Az adatok időszaka:
- 2025.
- Mire vonatkozik:
- az egész évre.
- Új adat:
- évente.
- Az adatkészlet frissítése:
- 2026. október 6.
Közzétéve 2026. november 3.
A rangsor
2025-ben a tisztán elektromos autók aránya az új személyautók között Dániában volt a legmagasabb, 67,8%, és Horvátországban a legalacsonyabb, 1,9%.
Tisztán elektromos autók aránya az új személyautók között, %
2019–2025| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EU, | 2019: 1,9 %, | 2020: 5,3 %, | 2021: 9,0 %, | 2022: 12,1 %, | 2023: 14,5 %, | 2024: 13,5 %, | 2025: 17,3 %, | |
| 1. hely: | Dánia, | 2019: 2,4 %, | 2020: 7,1 %, | 2021: 13,3 %, | 2022: 20,6 %, | 2023: 36,1 %, | 2024: 51,3 %, | 2025: 67,8 %, |
| 2. hely: | Hollandia, | 2019: 13,8 %, | 2020: 20,5 %, | 2021: 19,8 %, | 2022: 23,5 %, | 2023: 30,8 %, | 2024: 34,6 %, | 2025: 40,2 %, |
| 3. hely: | Málta, | 2019: 3,7 %, | 2020: 3,9 %, | 2021: 7,9 %, | 2022: 15,4 %, | 2023: 20,3 %, | 2024: 37,7 %, | 2025: 37,6 %, |
| 4. hely: | Finnország, | 2019: 1,7 %, | 2020: 4,4 %, | 2021: 10,3 %, | 2022: 17,8 %, | 2023: 33,8 %, | 2024: 29,5 %, | 2025: 37,2 %, |
| 5. hely: | Svédország, | 2019: 4,3 %, | 2020: 9,5 %, | 2021: 19,0 %, | 2022: 32,9 %, | 2023: 38,6 %, | 2024: 34,9 %, | 2025: 36,4 %, |
| 6. hely: | Belgium, | 2019: 1,6 %, | 2020: 3,4 %, | 2021: 5,8 %, | 2022: 10,1 %, | 2023: 19,3 %, | 2024: 28,0 %, | 2025: 34,1 %, |
| 7. hely: | Luxemburg, | 2019: 1,8 %, | 2020: 5,5 %, | 2021: 10,5 %, | 2022: 15,2 %, | 2023: 22,5 %, | 2024: 27,4 %, | 2025: 26,6 %, |
| 8. hely: | Portugália, | 2019: 3,1 %, | 2020: 5,4 %, | 2021: 9,2 %, | 2022: 11,6 %, | 2023: 18,2 %, | 2024: 19,9 %, | 2025: 23,3 %, |
| 9. hely: | Ausztria, | 2019: 2,8 %, | 2020: 6,4 %, | 2021: 13,9 %, | 2022: 15,9 %, | 2023: 19,9 %, | 2024: 17,6 %, | 2025: 21,3 %, |
| 10. hely: | Franciaország, | 2019: 1,9 %, | 2020: 6,6 %, | 2021: 9,7 %, | 2022: 13,1 %, | 2023: 16,5 %, | 2024: 16,6 %, | 2025: 19,6 %, |
| 11. hely: | Németország, | 2019: 1,8 %, | 2020: 6,7 %, | 2021: 13,6 %, | 2022: 17,7 %, | 2023: 18,4 %, | 2024: 13,5 %, | 2025: 19,1 %, |
| 12. hely: | Írország, | 2019: 2,9 %, | 2020: 4,4 %, | 2021: 8,5 %, | 2022: 14,7 %, | 2023: 18,5 %, | 2024: 14,2 %, | 2025: 18,6 %, |
| 13. hely: | Szlovénia, | 2019: 1,0 %, | 2020: 3,2 %, | 2021: 3,3 %, | 2022: 5,0 %, | 2023: 8,9 %, | 2024: 6,0 %, | 2025: 11,1 %, |
| 14. hely: | Ciprus, | 2019: 0,5 %, | 2020: 0,4 %, | 2021: 0,7 %, | 2022: 3,5 %, | 2023: 5,4 %, | 2024: 7,9 %, | 2025: 10,1 %, |
| 15. hely: | Litvánia, | 2019: 0,7 %, | 2020: 1,2 %, | 2021: 4,5 %, | 2022: 6,2 %, | 2023: 8,2 %, | 2024: 6,7 %, | 2025: 8,9 %, |
| 16. hely: | Spanyolország, | 2019: 0,8 %, | 2020: 2,0 %, | 2021: 2,7 %, | 2022: 3,7 %, | 2023: 5,6 %, | 2024: 5,6 %, | 2025: 8,7 %, |
| 17. hely: | Magyarország, | 2019: 1,2 %, | 2020: 2,4 %, | 2021: 3,5 %, | 2022: 4,2 %, | 2023: 5,4 %, | 2024: 7,0 %, | 2025: 8,5 %, |
| 18. hely: | Lengyelország, | 2019: 0,3 %, | 2020: 0,9 %, | 2021: 1,6 %, | 2022: 2,7 %, | 2023: 3,6 %, | 2024: 3,0 %, | 2025: 7,2 %, |
| 19. hely: | Lettország, | 2019: 0,6 %, | 2020: 2,6 %, | 2021: 3,3 %, | 2022: 6,4 %, | 2023: 8,8 %, | 2024: 7,4 %, | 2025: 7,1 %, |
| 20. hely: | Észtország, | 2019: 0,3 %, | 2020: 1,8 %, | 2021: 2,2 %, | 2022: 3,4 %, | 2023: 6,3 %, | 2024: 5,1 %, | 2025: 6,6 %, |
| 21. hely: | Görögország, | 2019: 0,2 %, | 2020: 0,9 %, | 2021: 2,2 %, | 2022: 2,7 %, | 2023: 4,7 %, | 2024: 6,4 %, | 2025: 6,2 %, |
| 22. hely: | Olaszország, | 2019: 0,5 %, | 2020: 2,2 %, | 2021: 4,6 %, | 2022: 3,7 %, | 2023: 4,2 %, | 2024: 4,2 %, | 2025: 6,1 %, |
| 23. hely: | Csehország, | 2019: 0,3 %, | 2020: 1,7 %, | 2021: 1,5 %, | 2022: 2,1 %, | 2023: 3,1 %, | 2024: 5,0 %, | 2025: 5,9 %, |
| 24. hely: | Románia, | 2019: 0,9 %, | 2020: 2,3 %, | 2021: 5,2 %, | 2022: 9,0 %, | 2023: 10,6 %, | 2024: 6,5 %, | 2025: 5,6 %, |
| 25. hely: | Bulgária, | 2019: 0,6 %, | 2020: 0,7 %, | 2021: 1,3 %, | 2022: 3,6 %, | 2023: 4,7 %, | 2024: 3,9 %, | 2025: 4,9 %, |
| 26. hely: | Szlovákia, | 2019: 0,2 %, | 2020: 1,2 %, | 2021: 1,5 %, | 2022: 1,9 %, | 2023: 2,9 %, | 2024: 2,4 %, | 2025: 4,7 %, |
| 27. hely: | Horvátország, | 2019: 0,4 %, | 2020: 1,8 %, | 2021: 3,2 %, | 2022: 2,9 %, | 2023: 2,6 %, | 2024: 1,8 %, | 2025: 1,9 %, |
Új autók és az összes használatban lévő autó
Az év végén használatban lévő összes személyautó között Dániában volt a legmagasabb az arány, 17,93%, Lengyelországban a legalacsonyabb, 0,44%.
A tisztán elektromos autók aránya az új autók és az összes használatban lévő autó között, %
2025(%)
| Az új autók között | Az összes használatban lévő autó között | |
|---|---|---|
| Legalacsonyabb | 1,9%Horvátország | 0,44%Lengyelország |
| Legmagasabb | 67,8%Dánia | 17,93%Dánia |
| Legmagasabb − legalacsonyabb | 65,9%-pont | 17,49%-pont |
Az új autók között
Legalacsonyabb: 1,9% (Horvátország)Legmagasabb: 67,8% (Dánia)Legmagasabb − legalacsonyabb: 65,9%-pontAz összes használatban lévő autó között
Legalacsonyabb: 0,44% (Lengyelország)Legmagasabb: 17,93% (Dánia)Legmagasabb − legalacsonyabb: 17,49%-pontMagyarország régiói
2024-ben Magyarország régiói közül Budapesten volt a legmagasabb a tisztán elektromos autók aránya a nyilvántartott személyautók között, 2,57%, Észak-Magyarországon a legalacsonyabb, 0,78%. Az országos érték 1,41%, az uniós 2,22% volt.
Tisztán elektromos autók aránya a nyilvántartott személyautók között régiónként, %
2024 · Magyarország NUTS 2 régióiTisztán elektromos autók aránya a nyilvántartott személyautók között, %
2024 · Magyarország régióiAz adatokról
A tisztán elektromos (csak akkumulátoros) személyautók aránya az adott évben először nyilvántartásba vett összes személyautó között. A külföldről behozott használt autók nem számítanak bele.
Az Eurostat szavaival: “New vehicles registered during the year are those vehicles that are registered for the first time, irrespective of the country of registration. Imported second-hand vehicles are excluded.” (forrás)
Az Eurostat, az ENSZ-EGB és a Nemzetközi Közlekedési Fórum közös kérdőíve a szárazföldi közlekedési statisztikákról, amelyet a nemzeti hatóságok önkéntesen töltenek ki a járműnyilvántartások alapján. Egyes hiányokat az Eurostat az Európai Alternatív Üzemanyag Megfigyelőközpont, az autógyártók szövetsége (ACEA) vagy más nyilvános források adataival pótol.
Hogyan értelmezhetők ezek a számok
Hogyan mérik
Az Eurostat százalékos értékein nincs saját jelző, a mögöttük álló darabszámokon viszont van. 2025-ben az új, tisztán elektromos autók számát Bulgáriában, Görögországban, Magyarországon, Írországban, Lengyelországban és Szlovákiában, az összes új autó számát Magyarországon és Írországban az Eurostat pótolta. Portugália számai ideiglenesek, Szlovéniáéban idősor-törés van. A korábbi években az Eurostat Bulgáriában, Lengyelországban és Szlovákiában 2013 óta minden évben pótolta az új, tisztán elektromos autók számát, néhány más országban pedig egyes években pótolta vagy becsülte.
Egyes országos hiányokat az Eurostat az Európai Alternatív Üzemanyag Megfigyelőközpont, az autógyártók szövetsége (ACEA) vagy más nyilvános források, például a nemzeti statisztikai hivatalok honlapjainak adataival pótol.
Az országok ezeket az adatokat önkéntesen jelentik. A fogalmak közösek, az adatgyűjtés módja eltér.
Az Eurostat minden év adatait két lépésben közli. A júliusi közlést korai becslések egészítik ki, a végleges adatok a tárgyévet követő év december közepén jelennek meg. A 2025-ös adatok 2026 december közepéig még változhatnak.
Az Eurostat százalékos értékein nincs saját jelző, a mögöttük álló darabszámokon viszont van. 2025-ben a tisztán elektromos autók számát Bulgáriában, Franciaországban, Görögországban, Írországban, Hollandiában, Lengyelországban és Szlovákiában, az összes autó számát Franciaországban, Írországban és Lengyelországban az Eurostat pótolta. Portugália számai ideiglenesek, Szlovéniáéban idősor-törés van. A korábbi években az Eurostat Bulgáriában, Görögországban és Szlovákiában 2013 óta szinte minden évben pótolta a tisztán elektromos autók számát, néhány más országban pedig egyes években.
Az országok ezeket az adatokat önkéntesen jelentik. A fogalmak közösek, az adatgyűjtés módja eltér. A járműnyilvántartásokban olyan nagyon régi autók is szerepelhetnek, amelyek már nincsenek forgalomban.
Csak a tisztán elektromos (akkumulátoros) járművek számítanak bele. A hibridek, a konnektorról tölthető hibrideket is beleértve, és a hidrogénüzemű járművek kimaradnak.
Az országok ezeket az adatokat önkéntesen jelentik. Az Eurostat ebben a regionális adatgyűjtésben 2023 óta gyűjti az elektromos járművek állományát, a korábbi éveket akkor jelentették le.
Az adatkészletben nincs uniós érték. A régiók mellett az országos és az uniós érték az Eurostat kibocsátásmentes járműállományról szóló országos adataiból (road_eqs_zev) származik.
A járművek ott számítanak, ahol nyilvántartják őket. Azokban a régiókban, ahol cégek, például lízingcégek nagy flottákat helyeznek nyilvántartásba, szokatlanul magas lehet az arány, és e járművek közül sokat más régiókban használnak.
Magyarország országos adatában a régióhoz nem rendelt és a külföldi tulajdonú járművek is szerepelnek, ezért a régiók összege valamivel kevesebb az országosnál.
Egyes régiók adatai a NUTS-besorolás változásai miatt időben nem feltétlenül összevethetők.
Törések az idősorban
2025-től a személyautók közé a különleges rendeltetésű járművek is beletartoznak. Az Eurostat ezt 2024 és 2025 közötti idősor-törésnek nevezi.
Források és adatok
Eurostat, Új kibocsátásmentes járművek járműtípus és üzemanyag szerint (road_eqr_zev). Az adatok frissítése: 2026. október 6. Letöltés: 2026. november 3. Licenc: CC BY 4.0.
Eurostat-metaadatok · Eurostat-módszertan
A pontos Eurostat API-lekérdezés
https://ec.europa.eu/eurostat/api/dissemination/statistics/1.0/data/road_eqr_zev?format=JSON&lang=en&freq=A&geo=AT&geo=BE&geo=BG&geo=CY&geo=CZ&geo=DE&geo=DK&geo=EE&geo=EL&geo=ES&geo=EU27_2020&geo=FI&geo=FR&geo=HR&geo=HU&geo=IE&geo=IT&geo=LT&geo=LU&geo=LV&geo=MT&geo=NL&geo=PL&geo=PT&geo=RO&geo=SE&geo=SI&geo=SK&mot_nrg=ELC&unit=PC&vehicle=CAREurostat, Kibocsátásmentes járművek állománya december 31-én járműtípus és üzemanyag szerint (road_eqs_zev). Az adatok frissítése: 2026. október 6. Letöltés: 2026. november 3. Licenc: CC BY 4.0.
A pontos Eurostat API-lekérdezés
https://ec.europa.eu/eurostat/api/dissemination/statistics/1.0/data/road_eqs_zev?format=JSON&lang=en&freq=A&geo=AT&geo=BE&geo=BG&geo=CY&geo=CZ&geo=DE&geo=DK&geo=EE&geo=EL&geo=ES&geo=EU27_2020&geo=FI&geo=FR&geo=HR&geo=HU&geo=IE&geo=IT&geo=LT&geo=LU&geo=LV&geo=MT&geo=NL&geo=PL&geo=PT&geo=RO&geo=SE&geo=SI&geo=SK&mot_nrg=ELC&unit=PC&vehicle=CARKapcsolódó sztorik
-
Személyautók 1000 lakosra
Olaszországban 1,6-szor annyi személyautó jut egy lakosra, mint Lettországban (2025)
-
Akik még soha nem interneteztek
Horvátországban a 16–74 évesek 10,33%-a még soha nem használta az internetet, Írországban 0,20%-a (2025)
-
Ki használ generatív MI-t az EU-ban
Dániában 30,6 százalékponttal nagyobb a generatív MI-t használók aránya, mint Romániában (2025)
-
Mennyire elégedettek az emberek az életükkel
Finnországban és Romániában átlagosan 7,8 pont az emberek elégedettsége az életükkel, Bulgáriában 6,3 pont (2025)