Keresés English

Európa népessége 2100-ban

Téma: Népesség és egészség

Az Eurostat alapváltozata szerint Lettországban 33,94%-kal csökkenne, Luxemburgban 36,43%-kal nőne a népesség.

2025 és 2100 között az EU népessége 11,73%-kal csökkenne az Eurostat alapváltozata szerint. Az előreszámítás azt mutatja, mi történne, ha a termékenységre, a halandóságra és a nettó vándorlásra tett feltevései valóra válnának.

Az adatok időpontja:
2025–2100.
Mire vonatkozik:
egy napra.
Új adat:
évente.
Az adatkészlet frissítése:
2026. június 11.

Közzétéve 2026. november 4.

A rangsor

2025 és 2100 között az előreszámított változás Luxemburgban a legmagasabb, ott a népesség 36,43%-kal nőne, Lettországban a legalacsonyabb, ott 33,94%-kal csökkenne.

Népesség előreszámított változása, %

2025–2100
−40−2002040%
EU, −11,73 %
1. hely: Luxemburg, +36,43 %
2. hely: Málta, +26,03 %
3. hely: Írország, +14,59 %
4. hely: Svédország, +10,02 %
5. hely: Ciprus, +6,14 %
6. hely: Hollandia, +4,34 %
7. hely: Belgium, +3,52 %
8. hely: Spanyolország, +1,27 %
9. hely: Dánia, +0,66 %
10. hely: Franciaország, −2,51 %
11. hely: Ausztria, −3,80 %
12. hely: Németország, −10,58 %
13. hely: Szlovénia, −10,60 %
14. hely: Finnország, −10,65 %
15. hely: Csehország, −11,54 %
16. hely: Észtország, −19,11 %
17. hely: Portugália, −19,25 %
18. hely: Magyarország, −22,51 %
19. hely: Olaszország, −24,04 %
20. hely: Románia, −24,34 %
21. hely: Szlovákia, −26,66 %
22. hely: Horvátország, −26,98 %
23. hely: Bulgária, −27,96 %
24. hely: Görögország, −30,12 %
25. hely: Lengyelország, −31,57 %
26. hely: Litvánia, −33,36 %
27. hely: Lettország, −33,94 %
A nulla alatti érték azt jelenti, hogy a népesség csökkenne, a nulla feletti, hogy nőne.Olvasási útmutató: az oszlopok nulláról indulnak. A nulla feletti érték jobbra fut, zölden, a nulla alatti balra, barnán. Minden ország szerepel, amelyről van adat, a legmagasabbtól a legalacsonyabbig rangsorolva, az első sorban az EU.Forrás: Eurostat, Népesség január 1-jén kor, nem és előreszámítási változat szerint (proj_25np).Grafikon: Civitascope (civitascope.eu) · CC BY 4.0 · Kép letöltése · Adatok letöltése ·

Alapváltozat és nulla nettó vándorlás

Nulla nettó vándorlással az előreszámított változás Írországban lenne a legmagasabb, ott a népesség 19,4%-kal csökkenne, Máltán a legalacsonyabb, ott 56,0%-kal csökkenne.

Népesség előreszámított változása: nulla nettó vándorlás és alapváltozat, %

2025–2100
Nulla nettó vándorlásAlapváltozatAlapváltozat − nulla nettó vándorlásKülönbség
−60−40−2002040%
1. hely: Luxemburg, Nulla nettó vándorlás: −37,2 %, Alapváltozat: 36,43 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +73,6
2. hely: Málta, Nulla nettó vándorlás: −56,0 %, Alapváltozat: 26,03 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +82,0
3. hely: Írország, Nulla nettó vándorlás: −19,4 %, Alapváltozat: 14,59 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +34,0
4. hely: Svédország, Nulla nettó vándorlás: −28,0 %, Alapváltozat: 10,02 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +38,0
5. hely: Ciprus, Nulla nettó vándorlás: −38,8 %, Alapváltozat: 6,14 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +44,9
6. hely: Hollandia, Nulla nettó vándorlás: −32,2 %, Alapváltozat: 4,34 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +36,5
7. hely: Belgium, Nulla nettó vándorlás: −30,3 %, Alapváltozat: 3,52 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +33,8
8. hely: Spanyolország, Nulla nettó vándorlás: −51,7 %, Alapváltozat: 1,27 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +53,0
9. hely: Dánia, Nulla nettó vándorlás: −26,7 %, Alapváltozat: 0,66 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +27,4
10. hely: Franciaország, Nulla nettó vándorlás: −20,1 %, Alapváltozat: −2,51 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +17,6
11. hely: Ausztria, Nulla nettó vándorlás: −42,8 %, Alapváltozat: −3,80 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +39,0
12. hely: Németország, Nulla nettó vándorlás: −43,0 %, Alapváltozat: −10,58 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +32,4
13. hely: Szlovénia, Nulla nettó vándorlás: −38,9 %, Alapváltozat: −10,60 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +28,3
14. hely: Finnország, Nulla nettó vándorlás: −42,3 %, Alapváltozat: −10,65 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +31,6
15. hely: Csehország, Nulla nettó vándorlás: −35,8 %, Alapváltozat: −11,54 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +24,3
16. hely: Észtország, Nulla nettó vándorlás: −42,7 %, Alapváltozat: −19,11 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +23,6
17. hely: Portugália, Nulla nettó vándorlás: −44,7 %, Alapváltozat: −19,25 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +25,5
18. hely: Magyarország, Nulla nettó vándorlás: −41,7 %, Alapváltozat: −22,51 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +19,2
19. hely: Olaszország, Nulla nettó vándorlás: −54,5 %, Alapváltozat: −24,04 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +30,5
20. hely: Románia, Nulla nettó vándorlás: −35,9 %, Alapváltozat: −24,34 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +11,6
21. hely: Szlovákia, Nulla nettó vándorlás: −38,2 %, Alapváltozat: −26,66 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +11,5
22. hely: Horvátország, Nulla nettó vándorlás: −41,4 %, Alapváltozat: −26,98 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +14,4
23. hely: Bulgária, Nulla nettó vándorlás: −37,4 %, Alapváltozat: −27,96 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +9,4
24. hely: Görögország, Nulla nettó vándorlás: −50,5 %, Alapváltozat: −30,12 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +20,4
25. hely: Lengyelország, Nulla nettó vándorlás: −49,3 %, Alapváltozat: −31,57 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +17,7
26. hely: Litvánia, Nulla nettó vándorlás: −53,9 %, Alapváltozat: −33,36 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +20,5
27. hely: Lettország, Nulla nettó vándorlás: −47,0 %, Alapváltozat: −33,94 %, Alapváltozat − nulla nettó vándorlás: +13,1
A nulla alatti érték azt jelenti, hogy a népesség csökkenne, a nulla feletti, hogy nőne.Olvasási útmutató: a kitöltött pont (alapváltozat) és a körvonalas pont (nulla nettó vándorlás) mellett az értékük áll. A jobb oldali oszlop a különbség (alapváltozat − nulla nettó vándorlás). Az országok sorrendje a kitöltött pont szerint.Forrás: Eurostat, Népesség január 1-jén kor, nem és előreszámítási változat szerint (proj_25np).Grafikon: Civitascope (civitascope.eu) · CC BY 4.0 · Kép letöltése · Adatok letöltése ·
AlapváltozatNulla nettó vándorlás
Legalacsonyabb−33,94%Lettország−56,0%Málta
Legmagasabb+36,43%Luxemburg−19,4%Írország
Legmagasabb − legalacsonyabb70,37 százalékpont36,6 százalékpont

Alapváltozat

Legalacsonyabb: −33,94% (Lettország)Legmagasabb: +36,43% (Luxemburg)Legmagasabb − legalacsonyabb: 70,37 százalékpont

Nulla nettó vándorlás

Legalacsonyabb: −56,0% (Málta)Legmagasabb: −19,4% (Írország)Legmagasabb − legalacsonyabb: 36,6 százalékpont

Az Eurostat az alapváltozat mellett más forgatókönyveket, úgynevezett érzékenységi vizsgálatokat is kiszámolt. Ezek azt mutatják meg, mennyire érzékeny az előreszámított népesség a termékenységre, a halandóságra és a vándorlásra tett feltevésekre. Mindegyik azt adja meg, hogyan változna az EU népessége 2025 és 2100 között.

Feltevés2025–2100
Alapváltozat−11,73%
Nagyobb nettó vándorlásAz EU-n kívülről bevándorlók száma 2026 és 2100 között minden évben 33%-kal több, mint az alapváltozatban.+1,4%
Lassabb közeledésA nettó vándorlás lassabban közelít a közös uniós szintekhez, mint az alapváltozatban, és a bevándorlás jobban nő, ha csökken a munkaképes korú népesség (a pótló vándorlás aránya 10%-ról 25%-ra emelkedik).−7,5%
Alacsonyabb halandóságA születéskor várható élettartam 2080-ra két évvel hosszabb, mint az alapváltozatban.−9,4%
Alacsonyabb termékenységA termékenységi arányszámok 2034-től 20%-kal alacsonyabbak, mint az alapváltozatban.−23,0%
Kisebb nettó vándorlásAz EU-n kívülről bevándorlók száma 2026 és 2100 között minden évben 33%-kal kevesebb, mint az alapváltozatban.−24,7%
Nulla nettó vándorlásA nettó vándorlás 2026 és 2100 között minden évben nulla.−40,5%

A feltevések forrása az Eurostat EUROPOP2025 népesség-előreszámításának módszertani leírása (proj_25n_esms).

Fiatalok és idősek

Az EU népessége nem és ötéves korcsoport szerint, január 1.

EU · 2025 · 2100 · millió
100+ évesek: férfiak 0,0 millió (2025), 1,0 millió (2100), nők 0,1 millió (2025), 2,0 millió (2100).95–99 évesek: férfiak 0,2 millió (2025), 2,7 millió (2100), nők 0,8 millió (2025), 4,0 millió (2100).90–94 évesek: férfiak 1,2 millió (2025), 6,0 millió (2100), nők 2,7 millió (2025), 7,6 millió (2100).85–89 évesek: férfiak 3,3 millió (2025), 8,9 millió (2100), nők 5,8 millió (2025), 10,3 millió (2100).80–84 évesek: férfiak 5,6 millió (2025), 10,7 millió (2100), nők 8,1 millió (2025), 11,7 millió (2100).75–79 évesek: férfiak 8,6 millió (2025), 11,1 millió (2100), nők 10,9 millió (2025), 11,6 millió (2100).70–74 évesek: férfiak 10,9 millió (2025), 11,2 millió (2100), nők 13,1 millió (2025), 11,3 millió (2100).65–69 évesek: férfiak 13,0 millió (2025), 11,9 millió (2100), nők 14,6 millió (2025), 11,8 millió (2100).60–64 évesek: férfiak 14,8 millió (2025), 12,4 millió (2100), nők 15,7 millió (2025), 12,0 millió (2100).55–59 évesek: férfiak 15,9 millió (2025), 12,5 millió (2100), nők 16,3 millió (2025), 12,0 millió (2100).50–54 évesek: férfiak 15,8 millió (2025), 12,3 millió (2100), nők 16,0 millió (2025), 11,7 millió (2100).45–49 évesek: férfiak 15,7 millió (2025), 11,8 millió (2100), nők 15,7 millió (2025), 11,2 millió (2100).40–44 évesek: férfiak 15,3 millió (2025), 11,3 millió (2100), nők 15,2 millió (2025), 10,7 millió (2100).35–39 évesek: férfiak 14,9 millió (2025), 10,9 millió (2100), nők 14,6 millió (2025), 10,3 millió (2100).30–34 évesek: férfiak 14,1 millió (2025), 10,6 millió (2100), nők 13,6 millió (2025), 10,0 millió (2100).25–29 évesek: férfiak 13,1 millió (2025), 10,2 millió (2100), nők 12,3 millió (2025), 9,6 millió (2100).20–24 évesek: férfiak 12,5 millió (2025), 9,7 millió (2100), nők 11,7 millió (2025), 9,1 millió (2100).15–19 évesek: férfiak 12,6 millió (2025), 9,2 millió (2100), nők 11,8 millió (2025), 8,7 millió (2100).10–14 évesek: férfiak 12,1 millió (2025), 8,7 millió (2100), nők 11,4 millió (2025), 8,2 millió (2100).5–9 évesek: férfiak 11,4 millió (2025), 8,3 millió (2100), nők 10,8 millió (2025), 7,9 millió (2100).0–4 évesek: férfiak 9,9 millió (2025), 8,0 millió (2100), nők 9,4 millió (2025), 7,6 millió (2100).
Olvasási útmutató: balra a férfiak, jobbra a nők, alul a legfiatalabbak. A sávok a 2025. évi, a vonal a 2100. évi népesség. Ahol a vonal a sávon kívül fut, ott a korcsoport a 2100. évben nagyobb, ahol belül, ott kisebb.Forrás: Eurostat, Népesség január 1-jén kor, nem és előreszámítási változat szerint (proj_25np).Grafikon: Civitascope (civitascope.eu) · CC BY 4.0 · Kép letöltése · Adatok letöltése ·

Budapest és a megyék

2025 és 2100 között Budapest és a megyék közül Békés megyében lenne a legnagyobb a csökkenés, 42,62%, Győr-Moson-Sopron megyében a legkisebb, 4,75%. Országosan 22,51%-kal csökkenne, az EU-ban 11,73%-kal csökkenne.

Népesség előreszámított változása megyénként, %

2025–2100 · Budapest és a megyék (NUTS 3)
Békés: −42,62%; Zala: −37,84%; Tolna: −35,18%; Somogy: −34,21%; Borsod-Abaúj-Zemplén: −31,56%; Baranya: −31,30%; Nógrád: −31,25%; Szabolcs-Szatmár-Bereg: −30,52%; Bács-Kiskun: −28,36%; Jász-Nagykun-Szolnok: −27,37%; Hajdú-Bihar: −26,64%; Csongrád-Csanád: −23,93%; Vas: −23,80%; Veszprém: −23,41%; Heves: −23,35%; Fejér: −18,63%; Budapest: −16,12%; Komárom-Esztergom: −12,78%; Pest: −11,34%; Győr-Moson-Sopron: −4,75%.
−42,62−37,84−35,18−34,21−31,56−31,30−31,25−30,52−28,36−27,37−26,64−23,93−23,80−23,41−23,35−18,63−16,12−12,78−11,34−4,75
Békés−42,62%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Zala−37,84%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Tolna−35,18%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Somogy−34,21%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Borsod-Abaúj-Zemplén−31,56%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Baranya−31,30%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Nógrád−31,25%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Szabolcs-Szatmár-Bereg−30,52%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Bács-Kiskun−28,36%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Jász-Nagykun-Szolnok−27,37%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Hajdú-Bihar−26,64%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Csongrád-Csanád−23,93%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Vas−23,80%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Veszprém−23,41%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Heves−23,35%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Fejér−18,63%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Budapest−16,12%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Komárom-Esztergom−12,78%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Pest−11,34%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
Győr-Moson-Sopron−4,75%Magyarország: −22,51% · EU: −11,73%
A nulla alatti érték azt jelenti, hogy a népesség csökkenne, a nulla feletti, hogy nőne.Olvasási útmutató: minden terület értéke csökkenés. Minél erősebb a szín, annál nagyobb a csökkenés. Minden területen ott az értéke. Egy területre mutatva vagy koppintva megjelenik a neve, mellette az országos és az uniós érték.Forrás: Eurostat (proj_25rp5), NUTS 2024, 3. szint. Határok: © EuroGeographics for the administrative boundaries.Grafikon: Civitascope (civitascope.eu) · CC BY 4.0 · Kép letöltése · Adatok letöltése ·

Népesség előreszámított változása, %

2025–2100 · Budapest és a megyék
−50−40−30−20−100%
1. hely: Békés, −42,62 %
2. hely: Zala, −37,84 %
3. hely: Tolna, −35,18 %
4. hely: Somogy, −34,21 %
5. hely: Borsod-Abaúj-Zemplén, −31,56 %
6. hely: Baranya, −31,30 %
7. hely: Nógrád, −31,25 %
8. hely: Szabolcs-Szatmár-Bereg, −30,52 %
9. hely: Bács-Kiskun, −28,36 %
10. hely: Jász-Nagykun-Szolnok, −27,37 %
11. hely: Hajdú-Bihar, −26,64 %
12. hely: Csongrád-Csanád, −23,93 %
13. hely: Vas, −23,80 %
14. hely: Veszprém, −23,41 %
15. hely: Heves, −23,35 %
16. hely: Fejér, −18,63 %
17. hely: Budapest, −16,12 %
18. hely: Komárom-Esztergom, −12,78 %
19. hely: Pest, −11,34 %
20. hely: Győr-Moson-Sopron, −4,75 %
Magyarország, −22,51 %
EU, −11,73 %
A nulla alatti érték azt jelenti, hogy a népesség csökkenne, a nulla feletti, hogy nőne.Olvasási útmutató: minden érték csökkenés, az oszlopok a nullától balra futnak. Minden terület szerepel, a legnagyobb csökkenéstől a legkisebbig. Alattuk a két vonal az országos és az uniós érték.Forrás: Eurostat (proj_25rp5), NUTS 2024, 3. szint. Határok: © EuroGeographics for the administrative boundaries.Grafikon: Civitascope (civitascope.eu) · CC BY 4.0 · Kép letöltése · Adatok letöltése ·

Az adatokról

A népesség előreszámított száma 2025 és 2100 között minden év január 1-jén (EUROPOP2025). A termékenységre, a halandóságra és a nemzetközi vándorlás egyenlegére vonatkozó feltevésekből épített forgatókönyv, előrejelzésnek nem tekinthető.

Az Eurostat szavaival: “Population projections are 'what-if scenario' that aim to show the hypothetically developments of the population size and structure based on a set of assumptions regarding fertility, mortality, and net migration.” (forrás)

Az Eurostat EUROPOP2025 országos előreszámításai a 27 uniós országra, Izlandra, Norvégiára és Svájcra, a 2026. április 8-án letöltött adatokon alapuló feltevésekkel.

Hogyan értelmezhetők ezek a számok

Hogyan mérik

Az előreszámítás egy feltételezésen alapuló forgatókönyv. Azt mutatja, mi történne, ha a feltételezett termékenység, halandóság és vándorlás valóra válna. Azt, hogy mi fog történni, ez a szám nem mondja meg.

Ilyen hosszú távon az eredmény csak egy a lehetséges alakulások közül. Különösen a termékenység és a nemzetközi vándorlás változhat sokat.

Az érzékenységi vizsgálatok sem előrejelzések.

A regionális adatok az országos előreszámításokat bontják le. Feltételezik, hogy az országok közötti demográfiai különbségek nagyon hosszú távon részben csökkennek. Azt is feltételezik, hogy a régiók részben az országuk értékei felé közelednek.

Ilyen hosszú távon az eredmény csak egy a lehetséges alakulások közül. Az Eurostat saját regionális cikke csak 2050-ig tekint előre.

A regionális adatok minden ötödik évre (2025, 2030 és így tovább) és ötéves korcsoportokban jelennek meg.

Az adatkészletben csak NUTS 3 régiók szerepelnek. A Civitascope mellettük a proj_25np országos és uniós értékét mutatja.

Források és adatok

Eurostat, Népesség január 1-jén kor, nem és előreszámítási változat szerint (proj_25np). Az adatok frissítése: 2026. június 11. Letöltés: 2026. november 4. Licenc: CC BY 4.0.

Eurostat-metaadatok · Eurostat-módszertan

A pontos Eurostat API-lekérdezés

https://ec.europa.eu/eurostat/api/dissemination/statistics/1.0/data/proj_25np?format=JSON&lang=en&age=TOTAL&freq=A&geo=AT&geo=BE&geo=BG&geo=CY&geo=CZ&geo=DE&geo=DK&geo=EE&geo=EL&geo=ES&geo=EU27_2020&geo=FI&geo=FR&geo=HR&geo=HU&geo=IE&geo=IT&geo=LT&geo=LU&geo=LV&geo=MT&geo=NL&geo=PL&geo=PT&geo=RO&geo=SE&geo=SI&geo=SK&projection=BSL&sex=T&unit=PER

Hogyan számoltuk ki a történet minden számát

Kapcsolódó sztorik

Minden sztori ebben a témakörben: Népesség és egészség