Ki használ generatív MI-t az uniós országokban
Téma: Digitális technológia
Dániában 30,6 százalékponttal nagyobb a generatív MI-t használók aránya, mint Romániában.
2025-ben az EU-ban a 16–74 évesek 32,7%-a használt generatív MI-eszközt. Az számít felhasználónak, aki a felvétel előtti 3 hónapban legalább egyszer használt ilyet.
- Az adatok időszaka:
- 2025.
- Mire vonatkozik:
- országonként eltér.
- Új adat:
- évente.
- Az adatkészlet frissítése:
- 2026. június 5.
Közzétéve 2026. október 29., frissítve 2026. november 6.
A rangsor
2025-ben Romániában volt a legalacsonyabb az elmúlt 3 hónapban generatív MI-eszközt használók aránya, 17,8%, és Dániában a legmagasabb, 48,4%.
Elmúlt 3 hónapban generatív MI-eszközt használók aránya, %
2025 · 16–74 évesekFiatalok és idősek
A generatív MI-eszközt használók aránya az elmúlt 3 hónapban, korcsoport szerint, %
2025| 16–74 | 16–24 | 25–34 | 35–44 | 45–54 | 55–64 | 65–74 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EU, | 16–74: 32,7 %, | 16–24: 63,8 %, | 25–34: 50,7 %, | 35–44: 39,0 %, | 45–54: 28,4 %, | 55–64: 16,5 %, | 65–74: 6,5 %, | |
| 1. hely: | Dánia, | 16–74: 48,4 %, | 16–24: 77,6 %, | 25–34: 63,2 %, | 35–44: 56,9 %, | 45–54: 44,9 %, | 55–64: 31,6 %, | 65–74: 14,8 %, |
| 2. hely: | Észtország, | 16–74: 46,6 %, | 16–24: 82,8 %, | 25–34: 70,3 %, | 35–44: 57,9 %, | 45–54: 41,8 %, | 55–64: 22,9 %, | 65–74: 8,0 %, |
| 3. hely: | Málta, | 16–74: 46,5 %, | 16–24: 76,4 %, | 25–34: 64,8 %, | 35–44: 53,1 %, | 45–54: 39,8 %, | 55–64: 19,1 %, | 65–74: 9,8 %, |
| 4. hely: | Finnország, | 16–74: 46,3 %, | 16–24: 67,1 %, | 25–34: 65,2 %, | 35–44: 56,1 %, | 45–54: 52,5 %, | 55–64: 27,6 %, | 65–74: 12,0 %, |
| 5. hely: | Írország, | 16–74: 44,9 %, | 16–24: 66,5 %, | 25–34: 57,4 %, | 35–44: 53,3 %, | 45–54: 42,0 %, | 55–64: 23,4 %, | 65–74: 10,8 %, |
| 6. hely: | Hollandia, | 16–74: 44,7 %, | 16–24: 73,6 %, | 25–34: 60,5 %, | 35–44: 51,3 %, | 45–54: 46,4 %, | 55–64: 25,9 %, | 65–74: 11,0 %, |
| 7. hely: | Ciprus, | 16–74: 44,2 %, | 16–24: 76,5 %, | 25–34: 65,9 %, | 35–44: 53,8 %, | 45–54: 36,4 %, | 55–64: 23,1 %, | 65–74: 9,3 %, |
| 8. hely: | Görögország, | 16–74: 44,1 %, | 16–24: 83,5 %, | 25–34: 74,6 %, | 35–44: 45,8 %, | 45–54: 39,5 %, | 55–64: 28,6 %, | 65–74: 10,6 %, |
| 9. hely: | Luxemburg, | 16–74: 42,5 %, | 16–24: 66,0 %, | 25–34: 65,3 %, | 35–44: 46,2 %, | 45–54: 40,0 %, | 55–64: 20,0 %, | 65–74: 9,5 %, |
| 10. hely: | Belgium, | 16–74: 42,0 %, | 16–24: 74,4 %, | 25–34: 60,0 %, | 35–44: 47,8 %, | 45–54: 40,6 %, | 55–64: 21,7 %, | 65–74: 11,7 %, |
| 10. hely: | Svédország, | 16–74: 42,0 %, | 16–24: 67,0 %, | 25–34: 58,4 %, | 35–44: 49,5 %, | 45–54: 42,1 %, | 55–64: 23,1 %, | 65–74: 7,6 %, |
| 12. hely: | Ausztria, | 16–74: 39,4 %, | 16–24: 73,2 %, | 25–34: 59,7 %, | 35–44: 47,1 %, | 45–54: 35,3 %, | 55–64: 19,4 %, | 65–74: 8,5 %, |
| 13. hely: | Portugália, | 16–74: 38,7 %, | 16–24: 76,5 %, | 25–34: 62,6 %, | 35–44: 52,3 %, | 45–54: 38,8 %, | 55–64: 18,2 %, | 65–74: 5,8 %, |
| 14. hely: | Spanyolország, | 16–74: 37,9 %, | 16–24: 75,6 %, | 25–34: 57,5 %, | 35–44: 43,7 %, | 45–54: 32,7 %, | 55–64: 19,3 %, | 65–74: 7,3 %, |
| 15. hely: | Szlovénia, | 16–74: 37,6 %, | 16–24: 73,0 %, | 25–34: 55,8 %, | 35–44: 46,3 %, | 45–54: 35,1 %, | 55–64: 18,8 %, | 65–74: 9,9 %, |
| 16. hely: | Franciaország, | 16–74: 37,5 %, | 16–24: 76,5 %, | 25–34: 56,0 %, | 35–44: 42,2 %, | 45–54: 32,8 %, | 55–64: 18,8 %, | 65–74: 6,6 %, |
| 17. hely: | Litvánia, | 16–74: 36,9 %, | 16–24: 73,7 %, | 25–34: 60,9 %, | 35–44: 51,7 %, | 45–54: 30,4 %, | 55–64: 12,2 %, | 65–74: 4,1 %, |
| 18. hely: | Csehország, | 16–74: 35,4 %, | 16–24: 78,5 %, | 25–34: 56,4 %, | 35–44: 40,4 %, | 45–54: 27,0 %, | 55–64: 16,3 %, | 65–74: 6,0 %, |
| 19. hely: | Lettország, | 16–74: 33,4 %, | 16–24: 73,2 %, | 25–34: 55,7 %, | 35–44: 43,6 %, | 45–54: 26,9 %, | 55–64: 12,1 %, | 65–74: 4,6 %, |
| 20. hely: | Németország, | 16–74: 32,3 %, | 16–24: 52,7 %, | 25–34: 53,2 %, | 35–44: 41,7 %, | 45–54: 27,8 %, | 55–64: 17,2 %, | 65–74: 7,5 %, |
| 21. hely: | Szlovákia, | 16–74: 30,8 %, | 16–24: 75,5 %, | 25–34: 47,3 %, | 35–44: 36,8 %, | 45–54: 24,5 %, | 55–64: 11,0 %, | 65–74: 5,1 %, |
| 22. hely: | Magyarország, | 16–74: 29,6 %, | 16–24: 62,9 %, | 25–34: 43,6 %, | 35–44: 32,6 %, | 45–54: 26,2 %, | 55–64: 15,5 %, | 65–74: 5,5 %, |
| 23. hely: | Horvátország, | 16–74: 27,5 %, | 16–24: 58,2 %, | 25–34: 52,4 %, | 35–44: 33,3 %, | 45–54: 20,5 %, | 55–64: 10,8 %, | 65–74: 3,7 %, |
| 24. hely: | Lengyelország, | 16–74: 22,7 %, | 16–24: 49,3 %, | 25–34: 39,5 %, | 35–44: 29,4 %, | 45–54: 15,3 %, | 55–64: 7,5 %, | 65–74: 2,7 %, |
| 25. hely: | Bulgária, | 16–74: 22,5 %, | 16–24: 50,0 %, | 25–34: 36,4 %, | 35–44: 29,3 %, | 45–54: 18,6 %, | 55–64: 12,6 %, | 65–74: 3,3 %, |
| 26. hely: | Olaszország, | 16–74: 19,9 %, | 16–24: 47,2 %, | 25–34: 31,4 %, | 35–44: 21,6 %, | 45–54: 16,5 %, | 55–64: 10,1 %, | 65–74: 4,6 %, |
| 27. hely: | Románia, | 16–74: 17,8 %, | 16–24: 44,1 %, | 25–34: 27,6 %, | 35–44: 22,7 %, | 45–54: 13,4 %, | 55–64: 5,8 %, | 65–74: 1,7 %, |
| 16–74 | 16–24 | 25–34 | 35–44 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| EU, | 16–74: 32,7 %, | 16–24: 63,8 %, | 25–34: 50,7 %, | 35–44: 39,0 %, | |
| 1. hely: | Dánia, | 16–74: 48,4 %, | 16–24: 77,6 %, | 25–34: 63,2 %, | 35–44: 56,9 %, |
| 2. hely: | Észtország, | 16–74: 46,6 %, | 16–24: 82,8 %, | 25–34: 70,3 %, | 35–44: 57,9 %, |
| 3. hely: | Málta, | 16–74: 46,5 %, | 16–24: 76,4 %, | 25–34: 64,8 %, | 35–44: 53,1 %, |
| 4. hely: | Finnország, | 16–74: 46,3 %, | 16–24: 67,1 %, | 25–34: 65,2 %, | 35–44: 56,1 %, |
| 5. hely: | Írország, | 16–74: 44,9 %, | 16–24: 66,5 %, | 25–34: 57,4 %, | 35–44: 53,3 %, |
| 6. hely: | Hollandia, | 16–74: 44,7 %, | 16–24: 73,6 %, | 25–34: 60,5 %, | 35–44: 51,3 %, |
| 7. hely: | Ciprus, | 16–74: 44,2 %, | 16–24: 76,5 %, | 25–34: 65,9 %, | 35–44: 53,8 %, |
| 8. hely: | Görögország, | 16–74: 44,1 %, | 16–24: 83,5 %, | 25–34: 74,6 %, | 35–44: 45,8 %, |
| 9. hely: | Luxemburg, | 16–74: 42,5 %, | 16–24: 66,0 %, | 25–34: 65,3 %, | 35–44: 46,2 %, |
| 10. hely: | Belgium, | 16–74: 42,0 %, | 16–24: 74,4 %, | 25–34: 60,0 %, | 35–44: 47,8 %, |
| 10. hely: | Svédország, | 16–74: 42,0 %, | 16–24: 67,0 %, | 25–34: 58,4 %, | 35–44: 49,5 %, |
| 12. hely: | Ausztria, | 16–74: 39,4 %, | 16–24: 73,2 %, | 25–34: 59,7 %, | 35–44: 47,1 %, |
| 13. hely: | Portugália, | 16–74: 38,7 %, | 16–24: 76,5 %, | 25–34: 62,6 %, | 35–44: 52,3 %, |
| 14. hely: | Spanyolország, | 16–74: 37,9 %, | 16–24: 75,6 %, | 25–34: 57,5 %, | 35–44: 43,7 %, |
| 15. hely: | Szlovénia, | 16–74: 37,6 %, | 16–24: 73,0 %, | 25–34: 55,8 %, | 35–44: 46,3 %, |
| 16. hely: | Franciaország, | 16–74: 37,5 %, | 16–24: 76,5 %, | 25–34: 56,0 %, | 35–44: 42,2 %, |
| 17. hely: | Litvánia, | 16–74: 36,9 %, | 16–24: 73,7 %, | 25–34: 60,9 %, | 35–44: 51,7 %, |
| 18. hely: | Csehország, | 16–74: 35,4 %, | 16–24: 78,5 %, | 25–34: 56,4 %, | 35–44: 40,4 %, |
| 19. hely: | Lettország, | 16–74: 33,4 %, | 16–24: 73,2 %, | 25–34: 55,7 %, | 35–44: 43,6 %, |
| 20. hely: | Németország, | 16–74: 32,3 %, | 16–24: 52,7 %, | 25–34: 53,2 %, | 35–44: 41,7 %, |
| 21. hely: | Szlovákia, | 16–74: 30,8 %, | 16–24: 75,5 %, | 25–34: 47,3 %, | 35–44: 36,8 %, |
| 22. hely: | Magyarország, | 16–74: 29,6 %, | 16–24: 62,9 %, | 25–34: 43,6 %, | 35–44: 32,6 %, |
| 23. hely: | Horvátország, | 16–74: 27,5 %, | 16–24: 58,2 %, | 25–34: 52,4 %, | 35–44: 33,3 %, |
| 24. hely: | Lengyelország, | 16–74: 22,7 %, | 16–24: 49,3 %, | 25–34: 39,5 %, | 35–44: 29,4 %, |
| 25. hely: | Bulgária, | 16–74: 22,5 %, | 16–24: 50,0 %, | 25–34: 36,4 %, | 35–44: 29,3 %, |
| 26. hely: | Olaszország, | 16–74: 19,9 %, | 16–24: 47,2 %, | 25–34: 31,4 %, | 35–44: 21,6 %, |
| 27. hely: | Románia, | 16–74: 17,8 %, | 16–24: 44,1 %, | 25–34: 27,6 %, | 35–44: 22,7 %, |
| 16–74 | 45–54 | 55–64 | 65–74 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| EU, | 16–74: 32,7 %, | 45–54: 28,4 %, | 55–64: 16,5 %, | 65–74: 6,5 %, | |
| 1. hely: | Dánia, | 16–74: 48,4 %, | 45–54: 44,9 %, | 55–64: 31,6 %, | 65–74: 14,8 %, |
| 2. hely: | Észtország, | 16–74: 46,6 %, | 45–54: 41,8 %, | 55–64: 22,9 %, | 65–74: 8,0 %, |
| 3. hely: | Málta, | 16–74: 46,5 %, | 45–54: 39,8 %, | 55–64: 19,1 %, | 65–74: 9,8 %, |
| 4. hely: | Finnország, | 16–74: 46,3 %, | 45–54: 52,5 %, | 55–64: 27,6 %, | 65–74: 12,0 %, |
| 5. hely: | Írország, | 16–74: 44,9 %, | 45–54: 42,0 %, | 55–64: 23,4 %, | 65–74: 10,8 %, |
| 6. hely: | Hollandia, | 16–74: 44,7 %, | 45–54: 46,4 %, | 55–64: 25,9 %, | 65–74: 11,0 %, |
| 7. hely: | Ciprus, | 16–74: 44,2 %, | 45–54: 36,4 %, | 55–64: 23,1 %, | 65–74: 9,3 %, |
| 8. hely: | Görögország, | 16–74: 44,1 %, | 45–54: 39,5 %, | 55–64: 28,6 %, | 65–74: 10,6 %, |
| 9. hely: | Luxemburg, | 16–74: 42,5 %, | 45–54: 40,0 %, | 55–64: 20,0 %, | 65–74: 9,5 %, |
| 10. hely: | Belgium, | 16–74: 42,0 %, | 45–54: 40,6 %, | 55–64: 21,7 %, | 65–74: 11,7 %, |
| 10. hely: | Svédország, | 16–74: 42,0 %, | 45–54: 42,1 %, | 55–64: 23,1 %, | 65–74: 7,6 %, |
| 12. hely: | Ausztria, | 16–74: 39,4 %, | 45–54: 35,3 %, | 55–64: 19,4 %, | 65–74: 8,5 %, |
| 13. hely: | Portugália, | 16–74: 38,7 %, | 45–54: 38,8 %, | 55–64: 18,2 %, | 65–74: 5,8 %, |
| 14. hely: | Spanyolország, | 16–74: 37,9 %, | 45–54: 32,7 %, | 55–64: 19,3 %, | 65–74: 7,3 %, |
| 15. hely: | Szlovénia, | 16–74: 37,6 %, | 45–54: 35,1 %, | 55–64: 18,8 %, | 65–74: 9,9 %, |
| 16. hely: | Franciaország, | 16–74: 37,5 %, | 45–54: 32,8 %, | 55–64: 18,8 %, | 65–74: 6,6 %, |
| 17. hely: | Litvánia, | 16–74: 36,9 %, | 45–54: 30,4 %, | 55–64: 12,2 %, | 65–74: 4,1 %, |
| 18. hely: | Csehország, | 16–74: 35,4 %, | 45–54: 27,0 %, | 55–64: 16,3 %, | 65–74: 6,0 %, |
| 19. hely: | Lettország, | 16–74: 33,4 %, | 45–54: 26,9 %, | 55–64: 12,1 %, | 65–74: 4,6 %, |
| 20. hely: | Németország, | 16–74: 32,3 %, | 45–54: 27,8 %, | 55–64: 17,2 %, | 65–74: 7,5 %, |
| 21. hely: | Szlovákia, | 16–74: 30,8 %, | 45–54: 24,5 %, | 55–64: 11,0 %, | 65–74: 5,1 %, |
| 22. hely: | Magyarország, | 16–74: 29,6 %, | 45–54: 26,2 %, | 55–64: 15,5 %, | 65–74: 5,5 %, |
| 23. hely: | Horvátország, | 16–74: 27,5 %, | 45–54: 20,5 %, | 55–64: 10,8 %, | 65–74: 3,7 %, |
| 24. hely: | Lengyelország, | 16–74: 22,7 %, | 45–54: 15,3 %, | 55–64: 7,5 %, | 65–74: 2,7 %, |
| 25. hely: | Bulgária, | 16–74: 22,5 %, | 45–54: 18,6 %, | 55–64: 12,6 %, | 65–74: 3,3 %, |
| 26. hely: | Olaszország, | 16–74: 19,9 %, | 45–54: 16,5 %, | 55–64: 10,1 %, | 65–74: 4,6 %, |
| 27. hely: | Románia, | 16–74: 17,8 %, | 45–54: 13,4 %, | 55–64: 5,8 %, | 65–74: 1,7 %, |
Mire használják
2025-ben az EU-ban a generatív MI-eszközök felhasználóinak 78,04%-a magáncélra használta őket, 47,02%-a munkára, 28,54%-a formális oktatásra.
A generatív MI-eszközök felhasználói cél szerint, a felhasználók %-ában
2025Magyarország közelebbről
2025-ben Magyarországon az alacsony iskolázottságú 25–64 évesek 7,8%-a használt generatív MI-eszközt, az EU-ban 13,3%-uk.
Elmúlt 3 hónapban generatív MI-eszközt használók aránya: Magyarország és az EU, nők és férfiak, település, iskolázottság (25–64 évesek) és munkaerőpiaci helyzet szerint, %
2025Az adatokról
A 16–74 évesek közül azok aránya, akik a felvétel előtti 3 hónapban legalább egyszer használtak generatív mesterségesintelligencia- (MI-) eszközt, vagyis olyat, amely a felhasználó utasítására új tartalmat, például szöveget, képet vagy programkódot hoz létre.
Kik számítanak bele: 16–74 évesek.
Kik nem számítanak bele:
- az intézményekben, például kórházban vagy börtönben élők
Az Eurostat szavaival: “Generative artificial intelligence (AI) tool can create new content, such as text, images, programming code, videos, or other data, based on available information and patterns it has learned from existing examples.” (forrás)
Az adatok mintavételes felvételből származnak, a háztartások és a személyek infokommunikációs eszközhasználatáról szóló uniós felvételből. A nemzeti statisztikai hivatalok minden évben elvégzik. 2025-ben mintegy 330 000 16–74 éves válaszolt rá. A számok azt mutatják, amit az emberek magukról mondtak.
Hogyan értelmezhetők ezek a számok
Hogyan mérik
A generatív MI-ről 2025-ben kérdeztek először, így nincsenek korábbi adatok, amelyekkel össze lehetne vetni.
A felvétel csak a generatív MI-eszközök tudatos használatát számolja, és a kérdés példákat is hoz, például a ChatGPT-t, a Copilotot és a Geminit. A más szoftverekbe épített MI, például az MI-asszisztensek vagy az MI-alapú keresés, kimaradhat.
Felhasználónak számít, aki a felvétel előtti 3 hónapban egyszer használt generatív MI-eszközt. Az adatokból nem derül ki, milyen gyakran használják ezeket az eszközöket.
Mindenkit az interjúja előtti 3 hónapról kérdeztek, az országok pedig más-más időben tartották az interjúkat. 2025-ben Olaszországban például január 13. és április 8. között, Luxemburgban június 3. és augusztus 3. között. Ciprus és Görögország 2025 első negyedévéről kérdezett.
Egy felhasználó több célt is megjelölhet. A célok szerinti arányok ezért átfedik egymást, és nem adhatók össze.
Források és adatok
Eurostat, Személyek – generatív mesterségesintelligencia-eszközök használata (isoc_ai_iaiu). Az adatok frissítése: 2026. június 5. Letöltés: 2026. november 3. Licenc: CC BY 4.0.
Eurostat-metaadatok · Eurostat-módszertan
A pontos Eurostat API-lekérdezés
https://ec.europa.eu/eurostat/api/dissemination/statistics/1.0/data/isoc_ai_iaiu?format=JSON&lang=en&freq=A&geo=AT&geo=BE&geo=BG&geo=CY&geo=CZ&geo=DE&geo=DK&geo=EE&geo=EL&geo=ES&geo=EU27_2020&geo=FI&geo=FR&geo=HR&geo=HU&geo=IE&geo=IT&geo=LT&geo=LU&geo=LV&geo=MT&geo=NL&geo=PL&geo=PT&geo=RO&geo=SE&geo=SI&geo=SK&ind_type=IND_TOTAL&indic_is=I_IUAI&unit=PC_INDKapcsolódó sztorik
-
Online vásárlás az Európai Unió országaiban
Írországban a 16–74 évesek 95,1%-a vásárolt valamit az interneten egy év alatt, Bulgáriában 51,2%-a (2025)
-
Akik még soha nem interneteztek az EU-ban
Horvátországban a 16–74 évesek 10,33%-a még soha nem használta az internetet, Írországban 0,20%-a (2025)
-
Elektromos autók az új autók között az EU-ban
Dániában az új autók 67,8%-a volt tisztán elektromos, Horvátországban 1,9%-a (2025)
-
Személyautók 1000 lakosra az uniós országokban
Olaszországban 1,6-szor annyi személyautó jut egy lakosra, mint Lettországban (2025)