Oktatásban, képzésben részt vevő felnőttek az EU-ban
Téma: Oktatás
Svédországban a 25–64 évesek 38,2%-a vett részt oktatásban vagy képzésben az elmúlt négy hétben, Görögországban 5,2%-a.
2025-ben az EU-ban a 25–64 évesek 13,7%-a vett részt oktatásban vagy képzésben a felmérést megelőző négy hétben. A formális oktatás mellett a tanfolyamok, a szemináriumok, a workshopok és a magánórák is számítanak.
- Az adatok időszaka:
- 2025.
- Mire vonatkozik:
- az egész évre.
- Új adat:
- évente.
- Az adatkészlet frissítése:
- 2026. október 30.
Közzétéve 2026. november 7.
A rangsor
2025-ben Görögországban volt a legalacsonyabb az oktatásban vagy képzésben részt vevők aránya a 25–64 évesek között az elmúlt négy hétben, 5,2%, és Svédországban a legmagasabb, 38,2%.
Oktatásban vagy képzésben részt vevők aránya a 25–64 évesek között az elmúlt négy hétben, %
2025 · 25–64 évesekNők és férfiak
A férfiaknál kisebb volt a legmagasabb és a legalacsonyabb érték közötti eltérés. Itt is Svédországban volt a legmagasabb, 31,7%, és Görögországban a legalacsonyabb, 5,0%. A különbség 26,7 százalékpont volt.
A nőknél nagyobb volt a legmagasabb és a legalacsonyabb érték közötti eltérés, mint a férfiaknál. Itt is Görögországban volt a legalacsonyabb, 5,4%, és Svédországban a legmagasabb, 44,9%. A két ország között 39,5 százalékpont volt a különbség.
Oktatásban vagy képzésben részt vevők aránya a 25–64 évesek között az elmúlt négy hétben: férfiak és nők, %
2025 · 25–64 évesek| Mindenki | Férfiak | Nők | |
|---|---|---|---|
| Legalacsonyabb | 5,2%Görögország | 5,0%Görögország | 5,4%Görögország |
| Legmagasabb | 38,2%Svédország | 31,7%Svédország | 44,9%Svédország |
| Legmagasabb − legalacsonyabb | 33,0 százalékpont | 26,7 százalékpont | 39,5 százalékpont |
Mindenki
Legalacsonyabb: 5,2% (Görögország)Legmagasabb: 38,2% (Svédország)Legmagasabb − legalacsonyabb: 33,0 százalékpontFérfiak
Legalacsonyabb: 5,0% (Görögország)Legmagasabb: 31,7% (Svédország)Legmagasabb − legalacsonyabb: 26,7 százalékpontNők
Legalacsonyabb: 5,4% (Görögország)Legmagasabb: 44,9% (Svédország)Legmagasabb − legalacsonyabb: 39,5 százalékpontKorcsoportok szerint
2025-ben az EU-ban a 25–34 évesek 21,2%-a vett részt oktatásban vagy képzésben az elmúlt négy hétben, az 55–64 évesek 8,5%-a.
Oktatásban vagy képzésben részt vevők aránya az elmúlt négy hétben, korcsoportok szerint, %
2025| 25–64 | 25–34 | 35–44 | 45–54 | 55–64 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| EU, | 25–64: 13,7 %, | 25–34: 21,2 %, | 35–44: 14,0 %, | 45–54: 12,2 %, | 55–64: 8,5 %, | |
| 1. hely: | Svédország, | 25–64: 38,2 %, | 25–34: 43,3 %, | 35–44: 39,0 %, | 45–54: 38,7 %, | 55–64: 31,2 %, |
| 2. hely: | Dánia, | 25–64: 31,0 %, | 25–34: 38,7 %, | 35–44: 28,7 %, | 45–54: 30,1 %, | 55–64: 25,9 %, |
| 3. hely: | Finnország, | 25–64: 28,1 %, | 25–34: 36,4 %, | 35–44: 30,4 %, | 45–54: 26,4 %, | 55–64: 18,8 %, |
| 4. hely: | Hollandia, | 25–64: 25,9 %, | 25–34: 31,7 %, | 35–44: 27,2 %, | 45–54: 25,6 %, | 55–64: 19,5 %, |
| 5. hely: | Észtország, | 25–64: 23,8 %, | 25–34: 31,1 %, | 35–44: 25,5 %, | 45–54: 22,5 %, | 55–64: 16,3 %, |
| 6. hely: | Szlovénia, | 25–64: 22,8 %, | 25–34: 32,6 %, | 35–44: 25,5 %, | 45–54: 21,4 %, | 55–64: 14,6 %, |
| 7. hely: | Málta, | 25–64: 19,7 %, | 25–34: 25,0 %, | 35–44: 20,6 %, | 45–54: 18,1 %, | 55–64: 10,2 %, |
| 8. hely: | Belgium, | 25–64: 18,0 %, | 25–34: 23,4 %, | 35–44: 19,5 %, | 45–54: 17,1 %, | 55–64: 12,1 %, |
| 9. hely: | Luxemburg, | 25–64: 17,4 %, | 25–34: 25,9 %, | 35–44: 17,4 %, | 45–54: 15,9 %, | 55–64: 8,6 %, |
| 10. hely: | Portugália, | 25–64: 16,9 %, | 25–34: 23,1 %, | 35–44: 19,3 %, | 45–54: 16,6 %, | 55–64: 10,1 %, |
| 11. hely: | Ausztria, | 25–64: 16,1 %, | 25–34: 25,1 %, | 35–44: 17,0 %, | 45–54: 14,6 %, | 55–64: 8,9 %, |
| 12. hely: | Spanyolország, | 25–64: 15,8 %, | 25–34: 25,4 %, | 35–44: 16,2 %, | 45–54: 14,6 %, | 55–64: 9,2 %, |
| 13. hely: | Franciaország, | 25–64: 15,5 %, | 25–34: 21,8 %, | 35–44: 16,6 %, | 45–54: 14,2 %, | 55–64: 10,0 %, |
| 14. hely: | Írország, | 25–64: 14,6 %, | 25–34: 19,2 %, | 35–44: 15,3 %, | 45–54: 13,5 %, | 55–64: 10,0 %, |
| 15. hely: | Ciprus, | 25–64: 12,0 %, | 25–34: 16,4 %, | 35–44: 13,2 %, | 45–54: 10,9 %, | 55–64: 6,3 %, |
| 16. hely: | Szlovákia, | 25–64: 11,9 %, | 25–34: 15,7 %, | 35–44: 13,3 %, | 45–54: 11,3 %, | 55–64: 7,4 %, |
| 17. hely: | Lettország, | 25–64: 11,4 %, | 25–34: 15,1 %, | 35–44: 12,8 %, | 45–54: 10,3 %, | 55–64: 8,1 %, |
| 18. hely: | Csehország, | 25–64: 11,1 %, | 25–34: 15,5 %, | 35–44: 11,9 %, | 45–54: 10,3 %, | 55–64: 7,4 %, |
| 19. hely: | Olaszország, | 25–64: 10,8 %, | 25–34: 19,8 %, | 35–44: 9,8 %, | 45–54: 8,9 %, | 55–64: 7,2 %, |
| 20. hely: | Magyarország, | 25–64: 10,6 %, | 25–34: 14,5 %, | 35–44: 10,9 %, | 45–54: 10,5 %, | 55–64: 6,6 %, |
| 21. hely: | Litvánia, | 25–64: 10,4 %, | 25–34: 13,6 %, | 35–44: 11,7 %, | 45–54: 10,1 %, | 55–64: 6,6 %, |
| 22. hely: | Románia, | 25–64: 10,2 %, | 25–34: 14,9 %, | 35–44: 11,3 %, | 45–54: 9,6 %, | 55–64: 6,0 %, |
| 23. hely: | Németország, | 25–64: 9,3 %, | 25–34: 18,7 %, | 35–44: 8,5 %, | 45–54: 6,8 %, | 55–64: 4,6 %, |
| 24. hely: | Lengyelország, | 25–64: 8,8 %, | 25–34: 13,0 %, | 35–44: 9,9 %, | 45–54: 8,1 %, | 55–64: 4,0 %, |
| 25. hely: | Horvátország, | 25–64: 6,5 %, | 25–34: 13,9 %, | 35–44: 5,7 %, | 45–54: 5,2 %, | 55–64: 2,4 %, |
| 26. hely: | Bulgária, | 25–64: 6,1 %, | 25–34: 11,6 %, | 35–44: 6,9 %, | 45–54: 4,9 %, | 55–64: 3,0 %, |
| 27. hely: | Görögország, | 25–64: 5,2 %, | 25–34: 12,2 %, | 35–44: 4,5 %, | 45–54: 3,6 %, | 55–64: 2,1 %, |
Iskolai végzettség szerint
2025-ben az EU-ban a 25–64 éves felsőfokú végzettségűek 21,7%-a vett részt oktatásban vagy képzésben az elmúlt négy hétben, a legfeljebb alsó középfokú végzettségűek 5,9%-a.
Oktatásban vagy képzésben részt vevők aránya a 25–64 évesek között az elmúlt négy hétben, iskolai végzettség szerint, %
2025Magyarország régiói
2025-ben Magyarország régiói közül Budapesten volt a legmagasabb az oktatásban vagy képzésben részt vevők aránya a 25–64 évesek között az elmúlt négy hétben, 16,2%, Nyugat-Dunántúlon a legalacsonyabb, 7,3%. Az országos érték 10,6%, az uniós 13,7% volt.
Oktatásban vagy képzésben részt vevők aránya a 25–64 évesek között az elmúlt négy hétben régiónként, %
2025 · Magyarország NUTS 2 régióiOktatásban vagy képzésben részt vevők aránya a 25–64 évesek között az elmúlt négy hétben, %
2025 · Magyarország régióiMunkaerőpiaci helyzet szerint
2025-ben Magyarországon a 25–64 éves munkanélküliek 5,4%-a vett részt oktatásban vagy képzésben az elmúlt négy hétben, az EU-ban 15,9%-uk. A foglalkoztatottaknál ez az arány Magyarországon 11,2%, az EU-ban 14,3% volt.
Oktatásban vagy képzésben részt vevők aránya a 25–64 évesek között az elmúlt négy hétben: Magyarország és az EU, munkaerőpiaci helyzet szerint, %
2025Az adatokról
Azok aránya, akik a felmérés kérdezését megelőző négy hétben formális vagy nem formális oktatásban, képzésben vettek részt, az azonos korúak közül azok körében, akik a kérdésre válaszoltak.
Kik számítanak bele: 25–64 évesek.
Az Eurostat szavaival: “the numerator refers to persons in a given age group who stated that they received education or training (either in the last 4 weeks or in the last 12 months preceding the survey). the denominator consists of the total population of the same age group, excluding those who did not answer to the question 'participation in education and training'.” (forrás)
Az uniós munkaerő-felmérés (EU-LFS), a nemzeti statisztikai hivatalok egész évben folyó mintavételes háztartásfelvétele. A választ a megkérdezett maga adja, vagy a háztartás egy másik tagja adja meg helyette.
Hogyan értelmezhetők ezek a számok
Hogyan mérik
A felmérés a magánháztartásokban szokásosan élőkre terjed ki. A közösségi vagy intézeti háztartásokban élők nem szerepelnek benne.
Beleszámít a formális oktatás, vagyis a nemzeti oktatási hatóságok által elismert képzési programok. Beleszámít a nem formális oktatás és képzés is, például tanfolyamok, szemináriumok, workshopok és magánórák. A munkával kapcsolatos és a személyes célú tanulás egyaránt számít. A munkahelyi, irányított betanítás nem számít bele. Az önálló tanulás, például könyvekből, videókból vagy az internetről, szintén nem számít bele.
Csak a kérdezést megelőző négy hét tanulása számít. Az Eurostat a felnőttkori tanulás megfelelőbb mérőszámának azok arányát tartja, akik az elmúlt 12 hónapban vettek részt oktatásban vagy képzésben. Ezt az arányt ugyanebből a felmérésből 2022 óta kétévente, külön adatkészletben közli. Ez az arány sokkal magasabb. A felnőttkori tanulásra vonatkozó uniós célok a 12 hónap alatti részvételre szólnak.
Franciaország adatai 2014 óta Guadeloupe, Martinique, Francia Guyana és Réunion tengerentúli megyére, 2024 óta Mayotte-ra is kiterjednek. Ciprus adatai csak a Ciprusi Köztársaság kormánya által ellenőrzött területekre vonatkoznak. Spanyolország adataiban a Kanári-szigetek is szerepel. Portugália adataiban az Azori-szigetek és Madeira is szerepel.
Egy régió értéke a régióban megkérdezett embereken alapul, kevesebben, mint az egész országé. A felmérés pontossági követelményei a NUTS 2 régiókra a munkanélküliségre vonatkoznak, az oktatásban való részvételre nem, ezért egy régió értéke egyik évről a másikra néhány százalékponttal változhat. Az Eurostat a megbízhatósági határ alatti értékeket kihagyja vagy jelzi.
Az Eurostat szerint a svéd végzettségi adatok a minta összetétele miatt torzítottak. Svédország tervezi, hogy felülvizsgálja a számítás módszerét.
Alacsony megbízhatóság
Bulgária, Horvátország, Litvánia, Lengyelország és Szlovákia alacsony végzettségűekre vonatkozó értékének megbízhatósága alacsony (u jelző), mert kevesen tartoznak a csoportba a mintában. Lettország értékét ugyanezért nem közlik. Ez Bulgária (2025), Horvátország (2025), Lengyelország (2025), Litvánia (2025) és Szlovákia (2025) értékeit érinti.
Források és adatok
Eurostat, Részvétel oktatásban és képzésben (az elmúlt négy hét) (trng_lfse_01). Az adatok frissítése: 2026. október 30. Letöltés: 2026. november 7. Licenc: CC BY 4.0.
Eurostat-metaadatok · Eurostat-módszertan
A pontos Eurostat API-lekérdezés
https://ec.europa.eu/eurostat/api/dissemination/statistics/1.0/data/trng_lfse_01?format=JSON&lang=en&age=Y25-64&freq=A&geo=AT&geo=BE&geo=BG&geo=CY&geo=CZ&geo=DE&geo=DK&geo=EE&geo=EL&geo=ES&geo=EU27_2020&geo=FI&geo=FR&geo=HR&geo=HU&geo=IE&geo=IT&geo=LT&geo=LU&geo=LV&geo=MT&geo=NL&geo=PL&geo=PT&geo=RO&geo=SE&geo=SI&geo=SK&sex=T&unit=PCEurostat, Részvétel oktatásban és képzésben (az elmúlt négy hét) iskolai végzettség szerint (trng_lfse_03). Az adatok frissítése: 2026. október 30. Letöltés: 2026. november 7. Licenc: CC BY 4.0.
A pontos Eurostat API-lekérdezés
https://ec.europa.eu/eurostat/api/dissemination/statistics/1.0/data/trng_lfse_03?format=JSON&lang=en&age=Y25-64&freq=A&geo=AT&geo=BE&geo=BG&geo=CY&geo=CZ&geo=DE&geo=DK&geo=EE&geo=EL&geo=ES&geo=EU27_2020&geo=FI&geo=FR&geo=HR&geo=HU&geo=IE&geo=IT&geo=LT&geo=LU&geo=LV&geo=MT&geo=NL&geo=PL&geo=PT&geo=RO&geo=SE&geo=SI&geo=SK&isced11=ED0-2&isced11=ED3_4&isced11=ED5-8&sex=T&unit=PCKapcsolódó sztorik
-
Formális gyermekgondozásban a három év alattiak az EU-ban
Dániában a három év alatti gyerekek 67,2%-a vesz részt formális gyermekgondozásban vagy oktatásban, Szlovákiában 1,8%-a (2025)
-
Felsőfokú végzettségű fiatal felnőttek az EU-ban
Írországban a 25–34 évesek 66,8%-a felsőfokú végzettségű, Romániában 23,0%-a (2025)
-
A nemek közötti nyugdíjrés az EU országaiban
Máltán a nők átlagos nyugdíja 38,5%-kal marad el a férfiakétól, Észtországban 3,5%-kal (2025)
-
Óránkénti munkaerőköltség az EU országaiban
Luxemburgban 5,2-szer annyiba kerül a munkáltatónak egy ledolgozott óra, mint Bulgáriában (2024)