Keresés English

A legmagasabb jövedelmű tized részesedése

Téma: Munka és jövedelem

Bulgáriában a legmagasabb jövedelmű tizedé volt az összes ekvivalens rendelkezésre álló jövedelem 29,3%-a, Szlovákiában 19,0%-a.

2025-ben egy ország legmagasabb jövedelmű tizede az ország ekvivalens rendelkezésre álló jövedelmének 23,2%-át kapta, az uniós országok népességgel súlyozott átlagában. A jövedelem a felvételt megelőző naptári évre vonatkozik.

Az adatok időszaka:
2025.
Mire vonatkozik:
a felvétel idejére.
Új adat:
évente.
Az adatkészlet frissítése:
2026. október 23.

Közzétéve 2026. november 4.

A rangsor

2025-ben a legmagasabb jövedelmű tized részesedése az ekvivalens rendelkezésre álló jövedelemből Szlovákiában volt a legalacsonyabb, 19,0%, és Bulgáriában a legmagasabb, 29,3%.

Legmagasabb jövedelmű tized részesedése az ekvivalens rendelkezésre álló jövedelemből, %

2025
0102030%
1. hely: Bulgária, 29,3 %
2. hely: Litvánia, 26,7 %
3. hely: Lettország, 26,4 %
4. hely: Ciprus, 26,1 %
5. hely: Görögország, 25,4 %
6. hely: Franciaország, 24,6 %
6. hely: Portugália, 24,6 %
8. hely: Luxemburg, 24,4 %
9. hely: Magyarország, 24,3 %
10. hely: Olaszország, 24,0 %
11. hely: Németország, 23,9 %
12. hely: Dánia, 23,8 %
13. hely: Finnország, 23,0 %
14. hely: Spanyolország, 22,9 %
15. hely: Észtország, 22,8 %
15. hely: Málta, 22,8 %
17. hely: Írország, 22,7 %
18. hely: Svédország, 22,1 %
19. hely: Ausztria, 22,0 %
20. hely: Horvátország, 21,5 %
20. hely: Hollandia, 21,5 %
22. hely: Csehország, 20,7 %
23. hely: Lengyelország, 20,5 %
24. hely: Románia, 20,4 %
25. hely: Szlovénia, 20,1 %
26. hely: Belgium, 19,9 %
27. hely: Szlovákia, 19,0 %
Olvasási útmutató: az oszlopok nulláról indulnak. Minden ország szerepel, amelyről van adat, a legmagasabbtól a legalacsonyabbig rangsorolva.Forrás: Eurostat, A jövedelem megoszlása jövedelmi csoportok szerint (ilc_di01).Grafikon: Civitascope (civitascope.eu) · CC BY 4.0 · Kép letöltése · Adatok letöltése ·

Magyarország közelebbről

2025-ben Magyarországon a legmagasabb jövedelmű tized az ekvivalens rendelkezésre álló jövedelem 24,3%-át kapta, az uniós átlagban 23,2%-át. A 8. tized részesedése Magyarországon 11,4%, az uniós átlagban 12,1% volt.

Jövedelmi tizedek részesedése az ekvivalens rendelkezésre álló jövedelemből: Magyarország és az EU, jövedelmi tized szerint, %

2025
Jövedelmi tized
1. tized, Magyarország: 3,0 %, EU: 3,1 %.
2. tized, Magyarország: 5,3 %, EU: 5,1 %.
3. tized, Magyarország: 6,6 %, EU: 6,3 %.
4. tized, Magyarország: 7,7 %, EU: 7,3 %.
5. tized, Magyarország: 8,3 %, EU: 8,3 %.
6. tized, Magyarország: 9,0 %, EU: 9,4 %.
7. tized, Magyarország: 10,0 %, EU: 10,6 %.
8. tized, Magyarország: 11,4 %, EU: 12,1 %.
9. tized, Magyarország: 14,5 %, EU: 14,5 %.
10. tized, Magyarország: 24,3 %, EU: 23,2 %.
Olvasási útmutató: az oszlop Magyarország, a függőleges jel az EU értéke. Az oszlopok nulláról indulnak. Mindkét érték ott áll a jobb oldali oszlopokban.Forrás: Eurostat, A jövedelem megoszlása jövedelmi csoportok szerint (ilc_di01).Grafikon: Civitascope (civitascope.eu) · CC BY 4.0 · Kép letöltése · Adatok letöltése ·

Az adatokról

Egy ország teljes ekvivalens rendelkezésre álló jövedelméből egy jövedelmi csoportja által kapott rész, alapértelmezés szerint a legmagasabb jövedelmű tizedé.

Az Eurostat szavaival: “The Distribution of income by quantiles describes the following two indicators: Share of national disposable income in the relevant quintile as percentage of total national disposable income (SHARE), and The top cut-off point of the respective quantile (TC)” (forrás)

Az uniós jövedelmi és életkörülmény-statisztika (EU-SILC), a nemzeti statisztikai hivatalok által évente végzett mintavételes háztartásfelvétel, egyes országokban adminisztratív adatokkal kiegészítve. A háztartás adók és járulékok utáni jövedelmét egy szabványos skála szerint osztják el a tagjai között a háztartás mérete alapján. Ezután az embereket e jövedelem szerint sorba rendezik, és egyforma létszámú csoportokra osztják, például tíz tizedre vagy öt ötödre.

Hogyan értelmezhetők ezek a számok

Hogyan mérik

A felvétel a magánháztartásokban élőkre terjed ki. Az intézeti háztartásokban és intézményekben élők általában nem szerepelnek benne (Észtország az intézeti háztartásokat is bevonja).

A jövedelem a felvételt megelőző naptári évre vonatkozik. Írország 2019-ig az interjú előtti tizenkét hónapot vette alapul.

A jövedelmi részesedéseket erősen befolyásolják a szélsőségesen magas jövedelmek, különösen az eloszlás tetején. Az Eurostat 2017-es munkaanyaga az EU-SILC adatminőségi kérdései között említi a legmagasabb jövedelmek alulbecslését.

Az uniós érték a nemzeti értékek népességgel súlyozott átlaga. Ez nem az EU teljes népességén belül egy jövedelmi csoport részesedése.

Ideiglenes adatok

Az ideiglenes érték (p jelző) később még módosulhat. Ez Litvánia (2025) értékeit érinti.

Források és adatok

Eurostat, A jövedelem megoszlása jövedelmi csoportok szerint (ilc_di01). Az adatok frissítése: 2026. október 23. Letöltés: 2026. november 4. Licenc: CC BY 4.0.

Eurostat-metaadatok · Eurostat-módszertan

A pontos Eurostat API-lekérdezés

https://ec.europa.eu/eurostat/api/dissemination/statistics/1.0/data/ilc_di01?format=JSON&lang=en&freq=A&geo=AT&geo=BE&geo=BG&geo=CY&geo=CZ&geo=DE&geo=DK&geo=EE&geo=EL&geo=ES&geo=EU27_2020&geo=FI&geo=FR&geo=HR&geo=HU&geo=IE&geo=IT&geo=LT&geo=LU&geo=LV&geo=MT&geo=NL&geo=PL&geo=PT&geo=RO&geo=SE&geo=SI&geo=SK&quant_inc=D10&statinfo=SHARE&unit=EUR

Hogyan számoltuk ki a történet minden számát

Kapcsolódó sztorik

Minden sztori ebben a témakörben: Munka és jövedelem