Felsőfokú végzettségű fiatal felnőttek
Téma: Oktatás
Írországban a 25–34 évesek 66,8%-a felsőfokú végzettségű, Romániában 23,0%-a.
2025-ben az EU-ban a 25–34 évesek 44,8%-a volt felsőfokú végzettségű, a felsőfokú szakképzéstől a doktori fokozatig. Egy végzettség csak a nemzeti oktatási hatóságok által elismert képesítéssel számít.
Az EU célja, hogy 2030-ra legalább 45%-ra nőjön a felsőfokú végzettségűek aránya a 25–34 évesek között.
Ezek a számok nem az Eurostattól származnak. Források: Council Resolution on a strategic framework for European cooperation in education and training towards the European Education Area and beyond (2021-2030), 2021/C 66/01, Annex II, point 5 (letöltve: 2026. november 4.)
- Az adatok időszaka:
- 2025.
- Mire vonatkozik:
- az egész évre.
- Új adat:
- évente.
- Az adatkészlet frissítése:
- 2026. október 30.
Közzétéve 2026. november 4.
A rangsor
2025-ben Romániában volt a legalacsonyabb a felsőfokú végzettségűek aránya a 25–34 évesek között, 23,0%, és Írországban a legmagasabb, 66,8%.
Felsőfokú végzettségűek aránya a 25–34 évesek között, %
2025Hogyan változott
Felsőfokú végzettségűek aránya a 25–34 évesek között az EU-ban, %
2021–20252021 és 2025 között az arány 8 országban csökkent, 19 országban nőtt.
Felsőfokú végzettségűek aránya a 25–34 évesek között, %
2021 és 2025 · 2025 szerint rangsorolvaNők és férfiak
A férfiaknál valamivel kisebb volt az országok közötti különbség. Itt is Romániában volt a legalacsonyabb, 21,1%, és Írországban a legmagasabb, 63,3%. A két ország között 42,2 százalékpont volt a különbség.
A nőknél valamivel nagyobb volt az országok közötti különbség, mint a férfiaknál. Itt is Írországban volt a legmagasabb, 70,2%, és Romániában a legalacsonyabb, 25,2%. A két szélső érték között 45,0 százalékpont volt a különbség.
Felsőfokú végzettségűek aránya a 25–34 évesek között: férfiak és nők, %
2025| Mindenki | Férfiak | Nők | |
|---|---|---|---|
| Legalacsonyabb | 23,0%Románia | 21,1%Románia | 25,2%Románia |
| Legmagasabb | 66,8%Írország | 63,3%Írország | 70,2%Írország |
| Legmagasabb − legalacsonyabb | 43,8 százalékpont | 42,2 százalékpont | 45,0 százalékpont |
Mindenki
Legalacsonyabb: 23,0% (Románia)Legmagasabb: 66,8% (Írország)Legmagasabb − legalacsonyabb: 43,8 százalékpontFérfiak
Legalacsonyabb: 21,1% (Románia)Legmagasabb: 63,3% (Írország)Legmagasabb − legalacsonyabb: 42,2 százalékpontNők
Legalacsonyabb: 25,2% (Románia)Legmagasabb: 70,2% (Írország)Legmagasabb − legalacsonyabb: 45,0 százalékpontKét nemzedék
A felsőfokú végzettségűek aránya a 25–34 és az 55–64 évesek között, %
2025Magyarország régiói
2025-ben Magyarország régiói közül Budapesten volt a legmagasabb a felsőfokú végzettségűek aránya a 25–34 évesek között, 62,0%, Észak-Magyarországon a legalacsonyabb, 20,9%. Az országos érték 32,6%, az uniós 44,8% volt.
Felsőfokú végzettségűek aránya a 25–34 évesek között régiónként, %
2025 · Magyarország NUTS 2 régióiFelsőfokú végzettségűek aránya a 25–34 évesek között, %
2025 · Magyarország régióiAz adatokról
Azok aránya egy korcsoportban, akiknek a legmagasabb sikeresen befejezett iskolai végzettsége felsőfokú (az ISCED 2011 5–8. szintje, a felsőfokú szakképzéstől a doktori fokozatig).
Az Eurostat szavaival: “The educational attainment level of an individual is the highest ISCED (International Standard Classification of Education) level successfully completed, the successful completion of an education programme being validated by a recognised qualification, i.e. a qualification officially recognised by the relevant national education authorities or recognised as equivalent to another qualification of formal education.” (forrás)
Az uniós munkaerő-felmérés (EU-LFS), a nemzeti statisztikai hivatalok mintavételes háztartásfelvétele. Az értékek a negyedéves felmérési eredmények éves átlagai.
Hogyan értelmezhetők ezek a számok
Hogyan mérik
A felmérés a magánháztartásokban szokásosan élőkre terjed ki. A közösségi vagy intézeti háztartásokban élők nem szerepelnek benne.
Egy végzettség csak akkor számít, ha sikeresen befejezték, és a nemzeti oktatási hatóságok által elismert képesítéssel zárult. Akik nem válaszoltak a legmagasabb iskolai végzettségre vonatkozó kérdésre, azok nincsenek benne az arányban.
Egy régió értéke a régióban megkérdezett embereken alapul, kevesebben, mint az egész országé. A felmérés pontossági követelményei a NUTS 2 régiókra a foglalkoztatásra és a munkanélküliségre vonatkoznak, az iskolai végzettségre nem, ezért egy régió értéke egyik évről a másikra néhány százalékponttal változhat. Az Eurostat a megbízhatósági határ alatti értékeket kihagyja vagy jelzi.
Törések az idősorban
A törés az idősorban (b jelző) azt jelenti, hogy az érték nem teljesen vethető össze a korábbi évekével. Ez Bulgária (2024), Franciaország (2024) és Szlovénia (2023) értékeit érinti.
Források és adatok
Eurostat, A magánháztartásokban élő népesség legmagasabb iskolai végzettség szerint (edat_lfse_03). Az adatok frissítése: 2026. október 30. Letöltés: 2026. november 4. Licenc: CC BY 4.0.
Eurostat-metaadatok · Eurostat-módszertan
A pontos Eurostat API-lekérdezés
https://ec.europa.eu/eurostat/api/dissemination/statistics/1.0/data/edat_lfse_03?format=JSON&lang=en&age=Y25-34&freq=A&geo=AT&geo=BE&geo=BG&geo=CY&geo=CZ&geo=DE&geo=DK&geo=EE&geo=EL&geo=ES&geo=EU27_2020&geo=FI&geo=FR&geo=HR&geo=HU&geo=IE&geo=IT&geo=LT&geo=LU&geo=LV&geo=MT&geo=NL&geo=PL&geo=PT&geo=RO&geo=SE&geo=SI&geo=SK&isced11=ED5-8&sex=T&unit=PCKapcsolódó sztorik
-
A felső és az alsó jövedelmi ötöd aránya
Bulgáriában 6,94, Belgiumban 3,25 a legmagasabb és a legalacsonyabb jövedelmű ötöd jövedelmének aránya (2025)
-
A legmagasabb jövedelmű tized részesedése
Bulgáriában a legmagasabb jövedelmű tizedé volt az összes ekvivalens rendelkezésre álló jövedelem 29,3%-a, Szlovákiában 19,0%-a (2025)
-
Hány évet dolgozhat várhatóan egy ember
Hollandiában 15 éves kortól várhatóan 44,0 év a munkaerőpiacon töltött idő, Romániában 32,7 év (2025)
-
Kik dolgoznak otthonról
Finnországban a foglalkoztatottak 20,5%-a dolgozik rendszeresen otthonról, Romániában 1,3%-a (2025)